Dev Şeftali

Yazar: Roald Dahl -

Resimleyen: Quentin Blake -

Çeviren: Lale Akalın -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

168 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 1991

35. Baskı. 2019

ISBN: 978-975-510-804-9

Barkod: 9789755108049

Bir Roald Dahl mucizesi!

Küçük James ve dev şeftali

Kocaman bir şeftalinin üzerinde serüven dolu bir yolculuk! Charlie'nin Çikolata Fabrikası ile Charlie'nin Büyük Cam Asansörü'nün yazarı, dünya çocuk edebiyatının dahi kalemi Roald Dahl, bu kez dünya tatlısı yalnız bir çocuğun kaderini değiştiren sihri anlatıyor bize.

Hayvanat bahçesinden kaçan bir gergedan anne babasını yiyince yapayalnız kalan küçük James, teyzelerinin yanına sığınır. İçleri kötülük dolu, bencil, zalim kadınlardır Sünger Teyze ve Diken Teyze; James'e yapmadıklarını bırakmazlar. Fakat bir gün her şey değişir: Sihirli taşlarla dolu küçük bir kesekâğıdı vardır artık James'in; minicik bir şeftaliyi dev bir şeftaliye dönüştürecek kadar güçlüdür bu sihir.

1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.