Charlie'nin Büyük Cam Asansörü

Yazar: Roald Dahl -

Resimleyen: Quentin Blake -

Çeviren: Celâl Üster -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

200 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 1991

46. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-510-255-9

Barkod: 9789755102559

Çikolata fabrikasında başlayan macera devam ediyor!

Çok sevilen ve çok okunanan Charlie'nin Çikolata Fabrikası'nın devamı niteliğindeki bu eğlenceli romanda, bambaşka bir hikâye karşılıyor bizi: Sonunda büyük çikolata fabrikasının sahibi olan yoksul Charlie'nin mutluluğu ikiye katlanıyor: Bay Wonka, Charlie ile ailesini, büyük cam asansörüne bindirip bir yolculuğa çıkarıyor ama "fazla yükselmekten" kaynaklanan küçük bir sorun, akıl almaz bir maceranın kapısını aralıyor.

Zengin ve özgün hayal gücüyle neredeyse yarım yüzyıldır dünya çocuklarını büyüleyen Roald Dahl ve çocukluğundan başka sihri olmayan sıra dışı kahramanı Charlie, bu kez Charlie'nin Büyük Cam Asansörü ile karşımızda!

1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.