Elayussa'dan Kaçış

Yazar: Nesibe Çakır -

Kapak Resmi: Gözde Bitir -

Yaş Aralığı: 9 - 10 - 11 - 12 -

Türü: Serüven

160 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2016

ISBN: 978-975-07-3322-2

Barkod: 9789750733222

Kapadokya Kralı Archelaos’un, Roma tarafından Dağlık Kilikya’nın bir bölümünü yönetmek üzere Akdeniz liman kenti Elayussa’ya atanmasından bu yana yıllar geçse de, Roma hakimiyetini reddeden bir kesimin ona karşı düşmanlığı ilk günkü canlılığını korumaktadır. Kral’ın Yeğeni Zenas ise ona başka bir konuda kızgındır: Yıllardır beslediği genç kaplan ve fil, Kral’ın emriyle İmparator Augustus’a hediye edilecektir. Bir gün, Kral ve babası bir görev için kenti terk ettiklerinde, Zenas ve en iyi arkadaşı Leia, Kral’a düzenlenecek bir komplonun duyumunu alırlar. Kaplanı ve fili götürecek gemide Elayussa Limanı’na yanaşmıştır bile.

Okurda Antik Roma dönemine, dönemin önemli tarihi kişiliklerine, sosyal yapısına ve mimarisine yönelik ilgi uyandıran romanda, çocukların merak duygularını ve araştırma isteklerini artıracak bilgilendirici bölümler de yer alıyor.

1967’de Simmern, Almanya’da doğdu. Mersin’de geçen okul yıllarından sonra, hayalini gerçekleştirdi ve İstanbul Üniversitesi’nde Klasik Arkeoloji okudu. Almanya’da Klasik Arkeoloji, Ön Asya Arkeolojisi ve Sanat Tarihi dallarında eğitimine devam etti. Çocukluğunda tatillerini geçirdiği kırsal ortamlar, doğaya ve hayvanlara olan ilgisini arttırdı. İlk fantastik tarihi roman kurgusunu Assos kazısında, öğrenciyken tasarladı. O hikâye hiçbir zaman kâğıda dökülmemiş olsa da, yıllar sonra başka serüvenler yazma sürecini başlattı. Müzelere, kütüphanelere ve eski haritalara ilgi duyan Nesibe Çakır, Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde başladığı öğretim görevliliğine şu an Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde devam ediyor, eşi ve kızıyla birlikte Adana’da yaşıyor.