Okul Yılları / Günışığına Yolculuk 3

Yazar: Adnan Binyazar -

Resimleyen: Mustafa Delioğlu -

Yaş Aralığı: 11 - 12 - 13 -

Türü: Roman

184 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2015

2. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-07-2560-9

Barkod: 9789750725609

"Günışığına Yolculuk" tamamlanıyor...

Çocuk ve gençlik edebiyatımızın emektarı Adnan Binyazar’ın unutulmaz kahramanı Merdan'ın öyküsü sona eriyor: "Günışığına Yolculuk" serisinin üçüncü ve son romanı Okul Yılları'nda da mücadele ve inanç dolu ayların ardından nihayet okula kavuşan Merdan'ı dinliyoruz.

İkinci Dünya Savaşı’nın etkisiyle kıtlık ve yoksulluk içindeki Türkiye şartlarında, Merdan’ın Diyarbakır’da başlayıp önce Elazığ’a, sonra İstanbul’a uzanan on bir yıllık serüvenini konu alan "Günışığına Yolculuk" serisinin üç romana yayılan hikâyesi, genç nesilleri, değişen Türkiye'nin değişmeyen gerçekleriyle tanıştırıyor.

1934’te Diyarbakır’da doğdu. Dicle Köy Enstitüsü’nü bitirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nde okudu. İlköğretmen Okulu’ndan üniversiteye, çeşitli okullarda anadili öğretmenliği yaptı. Berlin’de ders kitapları yazma projelerinde çalıştı. Cumhuriyet gazetesinde “Ayna” ve “Pazar Yazıları” köşelerinde denemeler yazdı. Deneme ve eleştirilerini Toplum ve Edebiyat, Ağıt Toplumu, Ozanlar Yazarlar Kitaplar, Ayna, Duyguların Anakarası, Edebiyatın Dar Yolu, Ardında Leke Bırakmamalı Sevgi adlı kitaplarında topladı. Toplum ve Edebiyat adlı kitabı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Halk yazınıyla ilgili kitapları ise Dede Korkut, Kan Turalı, Halk Anlatıları, On Beş Türk Masalı, Elif ile Mahmut, Kerem ile Aslı adlarını taşıyor. Masalını Yitiren Dev adlı romanı, Orhan Kemal Roman Armağanı, Ölümün Gölgesi Yok adlı kitabı Ebubekir Hazım Tepeyran Roman Ödülü’ne ve "Günışığına Yolculuk" serisinin ikinci kitabı Varış Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dilini ve Edebiyatını Geliştirme Ödülü’ne layık görüldü. Şairin Kedisi, Şah Mahmet, Bozkır Aydınlığında Aşk, Kızıl Saçlı Kontes adlı öykü kitapları yayımlandı.