Varış / Günışığına Yolculuk 2

Yazar: Adnan Binyazar -

Resimleyen: Mustafa Delioğlu -

Yaş Aralığı: 11 - 12 - 13 -

Türü: Roman

184 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2014

4. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-1974-5

Barkod: 9789750719745

Merdan'ın yolculuğunda ikinci durak...

Çocuk ve gençlik edebiyatımızın emektarı Adnan Binyazar’ın unutulmaz kahramanı Merdan'ın öyküsü devam ediyor. "Günışığına Yolculuk" serisinin ikinci kitabı Varış, aslında bir "yolculuk" ve "dönüş" öyküsü: Umutla geldiği İstanbul’da çok çalışmaktan ve horlanmaktan başka bir gelecek bulamayan Merdan, Elazığ'a, annesinin yanına dönmeye, okula orada başlamaya karar veriyor. Şehirden şehire, istasyondan istasyona yirmi altı gün süren bu heyecanlı dönüş yolculuğu, Merdan'ın yaşamındaki baharın da habercisi oluyor.

Adnan Binyazar 1940’lı yıllarda Elazığ’dan İstanbul’a okumak için gelen, bütün zorluklara rağmen, "Hayal kırıklığı bile bana umut oluyordu," diyebilen Merdan’ın bu uğurda verdiği mücadeleyi, kent-köy açmazındaki uyum çabalarını, erken yaşta çalışmak zorunda kalmasıyla biçimlenen büyüme serüvenini yalın bir dille aktarıyor.

1934’te Diyarbakır’da doğdu. Dicle Köy Enstitüsü’nü bitirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nde okudu. İlköğretmen Okulu’ndan üniversiteye, çeşitli okullarda anadili öğretmenliği yaptı. Berlin’de ders kitapları yazma projelerinde çalıştı. Cumhuriyet gazetesinde “Ayna” ve “Pazar Yazıları” köşelerinde denemeler yazdı. Deneme ve eleştirilerini Toplum ve Edebiyat, Ağıt Toplumu, Ozanlar Yazarlar Kitaplar, Ayna, Duyguların Anakarası, Edebiyatın Dar Yolu, Ardında Leke Bırakmamalı Sevgi adlı kitaplarında topladı. Toplum ve Edebiyat adlı kitabı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Halk yazınıyla ilgili kitapları ise Dede Korkut, Kan Turalı, Halk Anlatıları, On Beş Türk Masalı, Elif ile Mahmut, Kerem ile Aslı adlarını taşıyor. Masalını Yitiren Dev adlı romanı, Orhan Kemal Roman Armağanı, Ölümün Gölgesi Yok adlı kitabı Ebubekir Hazım Tepeyran Roman Ödülü’ne ve "Günışığına Yolculuk" serisinin ikinci kitabı Varış Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dilini ve Edebiyatını Geliştirme Ödülü’ne layık görüldü. Şairin Kedisi, Şah Mahmet, Bozkır Aydınlığında Aşk, Kızıl Saçlı Kontes adlı öykü kitapları yayımlandı.