Sihirli Çaydanlık / Çocukların Hakları Var 3

Yazar: Süleyman Bulut -

Resimleyen: Reha Barış -

Yaş Aralığı: 7 - 8 - 9 -

Türü: Öykü

56 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2013

7. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-1885-4

Barkod: 9789750718854

Çocuklar yaşasın diye...

Çocukların hakları, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'yle güvence altında. Çocukların en sevdiği yazarlardan biri olan Süleyman Bulut, Sihirli Çaydanlık'ta, sözleşmenin "her çocuğun yaşama ve yaşamını devam ettirme, geliştirme hakkı"nı öyküleştiriyor. Selim, akşam okumaya başladığı Alaaddin’in Sihirli Lambası kitabı ile sabah kahvaltısında gördüğü çaydanlıktan çıkan buhar bulutunu kafasında birleştirince sihirli bir yolculuğa çıkıyor. Kırlangıç yavruları, keklik yavruları ve bir yavru kedi var bu yolculukta: Kırlangıç yavrularının barınmaya, keklik yavrularının beslenmeye ihtiyacı var. Yavru kedininse ilaca...

Süleyman Bulut'un, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ndeki beş maddeyi beş ayrı öyküyle ele aldığı diğer kitapları İnsan Okur, Anne Ben Yapabilirim, Kardeşlik Çemberi ve Hey Küçük! başlıklarını taşıyor.

 

1954 yılında, Konya’da Beyşehir’in Tolca Köyü’nde doğdu. İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’ni bitirdi. İktisat okurken, rakamlardan çok harfleri sevdiğini fark edince yazmaya başladı. İlk yazın eserleri olan radyo oyunları İstanbul Radyosu’nda, “Çocuk Bahçesi” ve “Çocuk Saati” programlarında yayınlandı. Oyunlar, televizyon için masallar yazdı. Küçümen Karcık ve Aloş adlı çocuk oyunlarıyla Milliyet Sanat Dergisi’nin Çocuk Oyunu Yarışması’nda (1976), Dost adlı oyunuyla da Hürriyet gazetesinin düzenlediği Muhsin Ertuğrul Oyun Yarışması’nda başarı ödülü aldı. Süleyman Bulut’un Can Çocuk Yayınları’nda kırkı aşkın kitabı bulunuyor.

YAZARIN KİTAPLARI