Kurabiye Ev

Yazar: Refik Durbaş -

Resimleyen: Burcu Yılmaz -

Yaş Aralığı: 6 - 7 - 8 -

Türü: Öykü

56 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2014

9. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-2181-6

Barkod: 9789750721816

Çocukluk ülkesine yolculuk

Çocukları ve çocukluğunu çok seven usta bir yazardan, Refik Durbaş'tan büyülü bir ülkeye yolculuk... Parka gitmek için türlü bahaneler uyduran, çocuklardan çok anne babalarına hitap eden çocuk tiyatrolarına isyan eden, babasıyla futbol maçına gitmenin heyecanını yaşayan ve büyüklerden çokça dinledikleri masalları bu sefer kendileri anlatmaya koyulan çocuklar var bu öykülerde.

Ha bir de kurabiye tarifi var! Hansel ve Gretel masalındaki eve benzer bir kurabiye ev yapmak istersen bütün öyküleri okuyup bitirmen gerek!

1944’te Erzurum’da dünyaya geldi. Okuma-yazmadan önce kızak kaymayı, kartalların gölgesinde çelikçomak oynamayı, gökkuşağının altında uçurtma uçurmayı öğrendi. İlk öyküsü 1962’de “Çocuk Haftası”nda çıktı. Sonraları şiire yöneldi. Şiirlerini yirmi kadar kitapta topladı, ödüller aldı. Bazı şiirleri bestelendi, filme alındı. Öğretmen olmak isterken gazeteciliği seçti. Gazetelerde kültür-sanat sayfaları yönetti, köşe yazılarında edebi konuları işledi, röportajlarıyla dikkat çekti. İnceleme, araştırma, deneme, antoloji türünde yetmişe yakın kitaba imza attı. Ona yakın çocuk kitabı yazdı, çocuklar için öykü ve şiir antolojileri düzenledi.