Bez Bebekle Kuklası

Yazar: Refik Durbaş -

Resimleyen: Burcu Yılmaz -

Yaş Aralığı: 6 - 7 - 8 -

Türü: Şiir

48 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2015

2. Baskı: 2016

ISBN: 978-975-07-2489-3

Barkod: 9789750724893

Refik Durbaş'tan çocuklara şiirli ve sihirli bir dünya!

Tahta atlar, kırmızı balıklar, serçeparmaklar, bez bebekler, kuklalar... Çocukları ve çocukluğunu çok seven bir şairden, şiirle dönen, şiirle anlayıp dinleyen, gücünü şiirden alan kocaman bir dünya. Edebiyatımızın usta kalemi Refik Durbaş, küçük okurlar için kaleme aldığı diğer eserlerinde olduğu gibi bu şiirlerde de insanı ve özellikle de çocuğu yaşamın içinde görünür kılan bir resim çiziyor. Hayatın her anında saklanan şiirin, dilimizin ustaca kullanımıyla nasıl sanata dönüştüğünü gösteriyor.

İnceleme, araştırma, deneme, antoloji türünde pek çok esere imza atan Refik Durbaş, çocuklar için de yazmayı sürdürüyor: Şiir onlara kanat gersin, yaşamı ve insanı göstersin diye...

1944’te Erzurum’da dünyaya geldi. Okuma-yazmadan önce kızak kaymayı, kartalların gölgesinde çelikçomak oynamayı, gökkuşağının altında uçurtma uçurmayı öğrendi. İlk öyküsü 1962’de “Çocuk Haftası”nda çıktı. Sonraları şiire yöneldi. Şiirlerini yirmi kadar kitapta topladı, ödüller aldı. Bazı şiirleri bestelendi, filme alındı. Öğretmen olmak isterken gazeteciliği seçti. Gazetelerde kültür-sanat sayfaları yönetti, köşe yazılarında edebi konuları işledi, röportajlarıyla dikkat çekti. İnceleme, araştırma, deneme, antoloji türünde yetmişe yakın kitaba imza attı. Ona yakın çocuk kitabı yazdı, çocuklar için öykü ve şiir antolojileri düzenledi.