Yazar: José Mauro de Vasconcelos -

Resimleyen: Kutlay Sındırgı -

Çeviren: İnci Kut -

Yaş Aralığı: 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

96 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2005

15. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-0516-8

Barkod: 9789750705168

Alt Temalar

Başarısız bir ressam olduğuna inanan, günlerini yapayalnız geçiren Pedro, yine düşlere dalarak sokağa çıktığı bir gün, havuz kenarında bir banka oturur; kuşları, ağaçları, oynayan çocukları izlemeye başlar. Derken, yanında Japon giysileri içinde, çekik gözlü bir yabancının oturduğunu görür. Kimdir bu yabancı? Onu hayal dünyasının enginlerine götürecek bir esin perisi midir, yoksa onu çocukluğunun anılarına sürükleyecek bir kılavuz mu?

Şeker Portakalı'nın ve Güneşi Uyandıralım'ın yaratıcısı Brezilyalı yazar José Mauro de Vasconcelos, Japon Sarayı'nda, bir yaratıcının hayal dünyasını masalsı görüntüler içinde, yaşamın ve düşlerin renkleriyle süsleyerek çiziyor.

1920’de, Rio de Janeiro’nun Bangu Mahallesi’nde doğdu. Yarı yerli, yarı Portekizli yoksul bir ailenin on bir çocuğundan biriydi. Ailenin yoksulluğu nedeniyle çocukluğunu Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Natal kentinde, akrabalarının yanında geçirdi ve okumayı tek başına öğrendi. Resim, hukuk ve felsefe alanında öğrenim görmek istediyse de vazgeçti. Natal’da iki yıl tıp eğitimi aldı. Çeşitli işlerde çalıştı. Boks antrenörlüğü, muz taşıyıcılığı, garsonluk, ırgatlık, balıkçılık yaptı. Bir süre Kızılderililer arasında yaşadı. 1942’de yazdığı ilk romanı Yaban Muzu’yla eşine az rastlanır anlatıcılık yeteneğini ortaya koydu. Ardından Şeker Portakalı, Güneşi Uyandıralım, Kayığım Rosinha, Kardeşim Rüzgâr Kardeşim Deniz, Delifişek, Çıplak Sokak gibi romanlarıyla ünü Brezilya sınırlarını aştı. Bugün yapıtları birçok ülkede büyük ilgiyle okunan yazar, 24 Temmuz 1984’te São Paulo’da öldü.