Ünlüler de Çocuktu 2

Yazar: Hikmet Altınkaynak -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 -

Türü: Belgesel Öyküler

224 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2010

4. Baskı: 2018

ISBN: 978-975-07-1200-5

Barkod: 9789750712005

İşte bu kitap sizleri, ünlülerin çocukluk dönemlerinde hoş bir gezintiye çıkarıyor. Hem çok sevdiğiniz ünlü kişilerle ilgili belki de hiç bilmediklerinize ışık tutuyor hem de onların çocukluk anılarını kendi ağızlarından dinleme olanağı sunuyor!

Kitap, çocukların duygu ve düşünce dünyasını farklı anlatılar ve farklı edebi metinlerle zenginleştirmeye yönelik biyografik anlatılardan oluşuyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Edebiyat yolculuğuna küçük yaşlarda şiir yazarak başlayan yazar, çocuklar için öykü ve masallar, yetişkinler için deneme ve inceleme kitapları kaleme aldı. Milliyet Çocuk, Red Kit, Heidi, Şirinler, Yaşasın Edebiyat gibi çeşitli dergileri yönetti. İlkokul ve üniversite düzeyinde on ders kitabında yazıları yayımlandı. On iki kitabını MEB öğrencilere tavsiye etti. Milliyet ve Hürriyet yayın gruplarında yazar, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde rektör danışmanlığı yaptı; öğretim görevlisi olarak “Türk Dili, Biyografi Yazımı”, “Çağdaş Türk Şiiri” dersleri verdi. Radyo ve televizyon programları hazırladı, sundu. Milliyet, Radikal ve Cumhuriyet’te yazıları yayımlandı. Atatürk’ü Seviyorum kitabı Çin’de Çince ve Uygurca yayımlandı. Edebiyatımızda 1940 Kuşağı, Zamanla, Orhan Kemal’in Hikâyeciliği, Çağdaş Türk Şiiri 1, Yeni Binyılın Edebiyatçıları, Dünyayı Paylaşan Yazarlar, 100 Temel Eser, Türk Edebiyatında Yazarlar ve Şairler Sözlüğü, Güneş Çoktan Doğdu kitaplarından bazıları. Çok sevilen yapıtlarından biri de, birçok ünlü edebiyatçımızın biyografisinin ve çocukluk anılarının yer aldığı, iki ciltten oluşan Ünlüler de Çocuktu. Bugüne dek 50’yi aşkın kitabı yayımlanan yazar, bunlardan 30’unu çocuklar için kaleme aldı.