Gök, Deniz ve Toprak

Yazar: Feridun Büyükyıldız -

Resimleyen: Vaghar Aghaei -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Roman

80 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2014

8. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-2420-6

Barkod: 9789750724206

Hayatının son yıllarını mutlu geçirmek isteyen hükümdar, bunun yolunun diğer insanların mutluluğunu sağlamaktan geçtiğine inanır. Yaşlı hükümdar, dünyayı güzelleştirecek kuralları bulmaları için çocukları Gök, Deniz ve Toprak’ı bir yolculuğa gönderir.

Birlikte yaşamın kurallarla düzenlendiği önermesi üzerine kurulu kitap, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni oluşturan maddeleri gerekçeleriyle birlikte bir öykü içerisinde sunuyor.

1968 yılında Çorum’un Sungurlu ilçesi, Tuğcu Köyü’nde doğdu. Ankara Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sınavını kazanarak Milli Kütüphane’de kütüphaneci olarak göreve başladı. Hürriyet’in Agora ve Cumhuriyet’in Ankara eklerinde, Bütün Dünya, Roman Kahramanları, Kafdağı, Nart gibi çeşitli dergilerde sosyal ve kültürel içerikli yazıları yayımlandı. Bazı e-dergilerde yazarlık ve editörlük yaptı. Cumhuriyet gazetesi Ankara ekinde “Başka Kent” adlı köşede bir süre şehir yazıları yazdı. Şehir tarihi üzerine 2009’da yayımlanan Başka Kent Ankara adlı kitabı okuyucu tarafından ilgiyle karşılandı. Sihirli Tatil, Kütüphaneci Sincap ile Gök, Deniz ve Toprak adlı kitaplarını çocuklar için kaleme aldı. Kütüphaneci Sincap aynı zamanda oyunlaştırılıp tiyatro oyunu olarak sahnelendi. Yasama, yürütme, yargı erklerini ve TBMM’yi çocuklara anlatan Büyük Beyaz Bulut adlı kitabı, TBMM’yi ziyaret eden çocuklara dağıtılmak amacıyla 100.000 adet basılmıştır. (Eser, TBMM’nin çocuklar için yayın yapan internet sitesinde www.tbmmcocuk.gov.tr’den online olarak okunabilir.) Çerkeslere Mektuplar adlı deneme türünde bir kitap kaleme alan yazar, Kafkas Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Kafkasyalı Yazarlar Birliği Derneği Kurucu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı ile Türk Kütüphaneciler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir.