Alışveriş Listesi          tümü »

Üye Girişi
YARDIM
idefix ne?

idefix, Türkiye'de kültür ürünleri denilince akla gelen ilk ve en gelişkin online yayın olmak üzere tasarlandı. 1996 yılının sonunda kuruldu. Veritabanı tasarımını 1997 yılının ilk çeyreğinde tamamlayarak bilgi üretimine başladı. Yaklaşık iki yıl boyunca 35.000 civarında kitabı veritabanına aktararak ve 3 Mart 1999 tarihinde deneme yayınına geçti. Projenin ilk aşamada hedefi, ülkemizde yayınlanan tüm kitapları kataloglamak ve İnternet kullanıcılarına açmak olarak belirlenmişti.

Bu hedef üyelerden gelen taleplerle genişletildi ve 1999'un ikinci yarısından itibaren posterlerle birlikte müzik ve video ürünlerini de veritabanına ekledi.

Bir yandan veritabanı yapısında gerekli düzenlemeler gerçekleştirildi, diğer yandan yeni ürünler için uygun site yapısı üzerinde çalışmalar sürdürüldü. idefix, Ocak 2000 tarihinde yenilenmiş çehresi ve binlerce kitap, müzik eseri ve video ürününden oluşan ve her gün büyüyen veritabanıyla ortaya attığı iddiaların bir bülümünü daha fiiliyata geçirmiş oldu.

2001 yılında kültür ürünlerinin önemli ve ayrıcalıklı bir bölümünü oluşturan sahafiye ürünlerinin; internet kullanıcılarının aşina olduğu yazılım, oyun ve multimedya ürünlerinin ve başka şeylerin de yeni dükkanlar olarak veritabanına eklenmesi kararı alındı. Ve yeni versiyonun kısa sürede yeni dükkanlar açmaya elverişli olarak tasarlanması planlandı.

Siteyle üyeler arasında olduğu kadar üyelerin de kendi aralarında iletişimini sağlayan, hızlı ve güvenli alışveriş imkanı sunan ve nihai olarak ihtiyacınız olan her ürünü size ulaştırmayı hedefleyen idefix'in son hali böyle ortaya çıktı.

2005 yılı sonunda 300.000 üyesi var.

Kısaca özetlersek:

idefix, her zaman hesaplı, hızlı, ayrıntılı, neşeli ve saygılı olmayı hedefleyerek;

Türkiye'de kültür ürünleri denince akla gelen en gelişkin yayın olmak için yola koyuldu…

2000'e girerken Türkiye'nin en büyük kitapçısıydı…

2001'e girerken Türkiye'nin en büyük kültür ürünleri mağazasıydı…

2002 yılından itibaren kültür ürünlerinin yanı sıra teknoloji ürünlerinin de satışına başladı.
2006 yılı itibarı ile toplam 8 online dükkanda (Kitap, Müzik, DVD, Telefon, Fotoğraf , Sibermarket, Spor&Sağlık, Bilgisayar) toplam 140 bin ürünü satışta tutuyor
2007 yılının mayıs ayında yönetim kurulunun aldığı kararla, idefix Teknoloji ürünlerini satmayı bırakarak, kültür ürünleri satışına yöneldi.
Bugün, veritabanındaki 100 bini aşkın kültür ürünü içeren dükkanları ile Türkiye'nin en büyük online kültür ürünleri satıcısı olarak kullanıcılarına hizmet vermektedir.

idefix niçin?
idefix'in kuruluşuna ilişkin iki mit vardır.
Bunlardan ilki, projenin kurucularının, Batı ülkelerindeki kitapçıları gezerken bir çeşit aşağılık kompleksine kapıldığını söyler. İddiaya göre, bu milli kompleks, onları ülkedeki kültür varlığını bir yerden başlayarak kataloglamaya itmiş ve onlar da başlangıç noktası olarak "kitap" konusunu seçmişlerdir. Mit şöyle devam eder: "Gerçekten de, … bu projenin kamuya açılması ile birlikte, ülkemiz, yayındaki kitaplar hakkında çok geniş ve çok detaylı bir başvuru kaynağına kavuşmuştur. Ülkemiz okuruna Batılı okurdan çok daha geç gelen bu hizmet, çok da modern bir şekilde gelmektedir. (Geç olsun, güç olmasın".) amazon.com'un açtığı teknolojik yoldan ilerleyen idefix, tüm ziyaretçilerine, ilgilendiği yazarların kalemlerinden ya da ilgilendiği konu başlıkları altında yayınlanan kitaplarla ilgili haftalık bir uyarı servisi de sunmakta; okuduğu kitaplarla ilgili görüşlerini yayınlama fırsatı vermektedir. Projenin sahipleri misyonlarını yerine getirmenin verdiği manevi tatminle kendilerinden memnun bir hayat sürdürmektedir. Üstelik kitapla yetinilmemiş kısa süre içinde müzik eserleri ve video ürünleri bu kervana katılmıştır. Yani idefix sürdürücülerinin durmaya niyeti olmadığı belirginlik kazanmıştır."

İkinci mit, idefix kurucularının açıkgöz iş erbabı olduğunu anlatır. Bu mite göre, kurucular, İnternet'in öyle geleceğin falan değil, çoktan bugünün teknolojisi olduğunu anlamış; nitelikli içerik eksiğini gideren birilerinin Türkiye'de çok para kazanacağını görmüş; kültür ürünlerinin bilgisini toplayarak işe başlamanın çok etkili bir metod olduğunu; düşünerek projeye girişmişlerdir. Bu mit de şöyle devam eder: "Türkiye'nin ilk ve tek online kitap kataloğu olarak idefix'in açılması projenin sadece ilk bölümüdür. Bunun hemen arkasından ticari ataklar gelecektir."

İki mitten hangisinin doğru olduğunu zaman gösterecektir.

Doğan Şirketler Grubu Holding
Doğan Müzik Kitap Mağazacılık ve Pazarlama AŞ.
Trump Towers Kule 2, Kuştepe Mahallesi Mecidiyeköy Yolu Caddesi No: 12 Kat: 30-31-32 34387 Şişli - İstanbul- TÜRKİYE
Tel: (0850) 266 06 06
Faks: (0212) 997 01 94
E-Posta: bilgi@idefix.com
  ya da HAVALE ile alışveriş yapabilirsiniz.
© 2018 CAN ÇOCUK
Tüm hakları saklıdır.
Yeni Çarşı Cad. No:74 34430 Galatasaray / İstanbul
Tel: (212) 245 82 92   Faks: (212) 245 60 82   E-posta:cancocuk@cancocuk.com
Altyapı hizmetleri idefix lojistik ve dağıtım hizmetleri prefix tarafından karşılanmaktadır.


Lütfen kendinizi tanıtın.
E-Posta
Şifre
 
Şifre hatırlatma 

» yeni üyelik
« kapat